Firewall ve Antivirüs

İnsanların artık günlük hayatlarında neredeyse her dakika bir teknolojik cihazla ilgilendiğini görebiliriz. İnternet siteleri, mobil ve masaüstü uygulamalar ve daha birçoğu hayatımızda vazgeçilmez diye tabir edebileceğimiz hale geldi. Şirketler bütün çalışmalarını artık bilgisayarlar, akıllı cihazlar üzerinden yönetiyor ve yayınlıyor. Bütün bu dijitalleşmenin içerisinde ne kadar güvende olduğumuz konusu da doğal olarak günümüzün trend konularından biri haline geldi.

Tehlike Her Yerde Tedbirinizi Aldınız mı?

İş hayatında olsun, günlük hayatımızda olsun dijital mecralarda birçok kişisel bilgilerimizi, gizli tutulduğuna inandığımız özel verilerimizi saklı tutuyoruz. Ancak dijital dünya gelişmeye başladıkça dijital korsanlar da ortaya çıkmaya başladı. Bu durum kişisel verilerin izinsiz kullanımında görülse de şirketler, büyük kurum ve kuruluşlar bünyesinde çok daha büyük boyutlarda gerçekleşmektedir. Bir gün içerisinde büyük ölçekli firmaların sitelerine, bilgisayarlarına ve en özel bilgilerine yönelik milyonlarca saldırı gerçekleşmektedir. Bunun dışında virüsler, trojanlar, spamlar da dijital dünyanın en yaygın saldırı biçimlerinden biri olarak tanımlanabilir.

UTM / AV

Bütün bu karmaşıklıklar, saldırılar ve virüslerle başa çıkabilmek için farklı farklı programlar geliştirilmiştir. Bilgisayarlara virüs girmesini engelleyen antivirüs programları, spam maillerinin gelmesini engelleyen antispam programları, bazı zararlı web sitelerine erişimi engelleyen web filtreleme programları ve daha yüzlercesi farklı farklı markalar tarafından özenle geliştirilmektedir. Bu programlar oldukça yararlıdır. Ancak bir şirket yöneticisi olarak düşünün. Ayrı ayrı her saldırıyı bertaraf edebilmek için onlarca farklı yazılım programı kullanıyorsunuz. Her sene bu programların yazılım güncellemeleri gerekiyor. Ücretleri de ayrı ayrı düşününce ucuz görünse de toplu giden para ciddi miktarlara ulaşıyor. İşte bu yüzden artık bütün bu zararlı yazılımları, spamları, virüsleri ve filtreleri içerisinde barındıran bir güvenlik cihazı geliştirildi. UTM adı verilen bu cihaz, Bütünleşik Güvenlik Cihazı anlamına gelmektedir. Bu cihaz sayesinde yukarıda saydığımız birçok teşebbüsün engellenmesi mümkün hale geliyor. Üstelik tek merkezden yönetmek ve ücretlendirmesini yapmak da oldukça az zamanınızı ve paranızı harcıyor. Bütün programların tek merkezde birleşmesi önemli ölçüde kârlı bir ücretlendirme fırsatını sunuyor.

Neden Donanımsal Firewall Çözümleri Tercih Edilmeli?

Sunucularınızı veya dışarıdan erişilebilen tüm bilgi teknolojisi araçlarını yüksek güvenlik protokolleri ile korumak için en etkili çözüm donanımsal korumadır. Yazılımsal firewall sistemleri de elbette bir ölçeğe kadar etkilidir. Ancak yazılımsal güvenlik duvarları kendileri de korunmaya ihtiyaç duyabilirler. Ağır ataklar halinde sistem kaynaklarını kullanmak durumunda olan yazılımlar kullanacak sistem kaynağı bulamayıp etkisiz hale gelebilirler. Donanımsal firewall bunun önüne geçen bir sistemdir. Sunucudan bağımsız olarak çalışır ve gerekli olması halinde iletişimi mekanik olarak keser.

UTM sayesinde şirketinizdeki bütün zararlı yazılımlara, sitelere, virüslere ve günde onlarcası gelen spam maillere dur diyebilirsiniz. Antivirüs yazılımlarının ve dahasının tek programla kolayca yönetilmesi, şirketlerin ilgili bölümlerindeki çalışanların da program karmaşası arasında boğulmalarının önüne geçiyor. Bütün bu avantajları ve geliştirilmiş yüzlerce farklı seçeneğiyle şirketinizin verilerini kolayca güvende tutabilir ve işlerinizin gizliliğini son ana kadar saklı tutabilirsiniz.

Sunucularınızı ve hassas verilerin trafiğinin söz konusu olduğu tüm ağların güvenliğini sağlamak noktasında bizden hizmet alabilirsiniz. Donanımsal ve/veya yazılımsal güvenlik çözümlerimiz ile ihtiyacınız ölçeğinde hizmet alabilir, en güvenli çözümlere en uygun koşullarla ulaşabilirsiniz. Simdi bize ulaşın, sizi de güvenle dünyaya açılın.