NAS Yedekleme, Cloud Yedekleme

Şirketlerin en önemli kaynaklarından birisi verileridir. Yıllar boyunca yapılan çalışmalar, anlaşmalar, satışlar ve daha birçok farklı dosya şirketin arşivini dolduran materyallerdir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık bu arşivler dijital ortamlarda oluşturulmaya başlandı ki bu durumda şirketleri büyük bir yükten kurtarmış oldu.

Teknoloji gelişince ve elektronik cihazların iş hayatında kullanımı yaygınlaşınca veriler dijital ortamda barındırılmaya başlandı. Ancak şirketlerde çeşitli sebeplerden dolayı veri kaybı meydana gelebilir. Cihaz arızalanmaları, cihazları tahrip edebilecek doğal veya yapay sebepler, sistem çökmesi gibi sorunlar şirketlerin öncelikle önlem alması gereken konulardandır. Çünkü bu durum, şirketin varlığını tehlikeye sokabilecek büyük sorunlar doğurabilir. Bu sebeple şirketler verilerini güvenli bir ortamda yedekleme yoluna gider. Öncelerde bu, arşiv depolarıyla sağlanıyordu. Zamanla büyük boyutlu hard diskler hayatımıza girdi. Ancak teknoloji geliştikçe verilerin boyutları da arttı. Özellikle video kayıtlarının kalitesi arttıkça boyutları da oldukça yüksek seviyelere çıktı. Bu sebeple şirketlerin bünyesindeki o hard diskler bile zamanla yetersiz kalmaya başladı. Tam bu sırada birkaç yıl önce hayatımıza büyük bir yenilik daha girdi.

Fiziksel Yedekleme Üniteleri

Firmamız tarafından sizlere sunulan geleneksel depolama ünitelerinde aşağıda belirttiğimiz protokollerle bağlantı sağlamaktayız:

Direct Attached Storage (DAS) / Doğrudan Bağlı Depolama: Bu protokolde, depolama üniteleri direkt olarak SAS ve fiber kablo ile bağlanmaktadır. Hem ucuz hem de performans açısından tatmin edicidir. Yönetimi sınırlıdır, bu nedenle küçük ölçekli firmalar tarafından tercih edilir.

Network Attached Storage (NAS) / Ağ Bağlantılı Depolama: NAS’ta depolama ünitelerinin tamamı ağ protokolleri üzerinden sunuculara bağlanmaktadır. NAS iş hayatında en sık kullanılan veri depolama çözümlerinden birisidir. Hem ucuzdur hem de performansı yüksektir.

Storage Area Networks (SAN) / Depolama Alanı Ağları: Bu depolama üniteleri SCSI protokolleri ile sunuculara bağlanmaktadır. Altyapı maliyeti diğer protokollere göre daha yüksektir ama performansı oldukça gelişmiştir ve yönetim özelliğine de sahiptir.

Bulut tabanlı depolama

Bulut tabanlı depolama sayesinde verileri, şirketinizin cihazlarında yer kaplamadan kayıt altında tutabiliyorsunuz. Sınırsız bir depolama alanı sunan bu sistem, hayatımıza girdiğinden beri dünya çapında yüzbinlerce şirket bu sistemi kullanmaya başladı.

Bulut tabanlı depolamayı kullanarak verilerinizi hem gizli tutabilir hem de yedeklenmesini talep edebilirsiniz. Sistemlerin yapısında bulunan imkanlar sayesinde verileriniz tamamen yedeklenerek ihtiyaç halinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu sayede hem şirketinizdeki cihazlarınızın çalışma performansı etkilenmemiş olur hem de verileriniz yedeklenerek kayıt altında tutulur.

Verilerin korunması açısından da bir o kadar güvenli olan bulut tabanlı sistemler şirketinizin herhangi bir siber saldırı veya virüs ve benzeri tehditlerle karşılaşması durumunda yüksek dereceli koruma sağlamaktadır. Veri kaybını ve sızdırmayı minimuma indiren bu sistemler sayesinde artık veri gizliliği ve yedeklemesi en güvenli zamanlarını yaşıyor diyebiliriz.

Yedekleme hizmetlerimiz sayesinde

– Sanallaştırma ortamlarında verilerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde yedekleyebilir,

– Sanal teyp kütüphanesi sistemlerini tercih edebilir,

– Tekilleştirme çözümleriyle daha uzun süreli saklama imkanı ve hızlı veri yedekleme sistemi kullanabilir,

– Olası felaket durumlarında verilerinizin kaybını sıfıra indirebilir,

– Yedekleme sistemlerinin tek merkezden yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Bütün bu avantajlarıyla birlikte yedekleme sistemlerinin şirketler için vazgeçilmez bir yenilik olduğu büyük bir gerçektir. Özellikle orta ve büyük ölçekli firmaların arasında bulut tabanlı yedekleme sistemlerinin kullanım oranı %70’i aşmıştır. Teknolojinin size verdiği avantajları doğru adımlarla ve doğru şirketlerle kullanarak şirketinizin daha kaliteli bir yapıya bürünmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle bütün bu yedekleme sistemlerinin eski teknolojilere oranla maliyeti %40’lara varan bir düşüşü beraberinde getirmektedir. Bu da şirketler bazında önemli ölçüde tasarruf yapılmasını mümkün hale getirir.

Gelişmiş Çözümler ile Hassas Bilgiler Güvende

Cloud computing standartları doğal olarak belli bir güvenli iş modelinin ortaya çıkmasını sağlarlar. Ancak bu sistemlerin gerekli olması halinde ek uygulamalar kullanılarak daha güvenli hale getirilmesi gerekir. Bunun için firmamız sahip olduğunuz veri depolama birimlerinin yapılandırmasına ve düzenli korunmasına yönelik çözümleri size sunabiliyor. Biz müşteri odaklı çözüm anlayışımızla sizlere ihtiyacınızın tam karşılığını kolayca sunabiliyoruz. Yedekleme çözümlerimiz, büyük platformların havuzlarını kullanmak biçiminde sunulabildiği gibi, özel cloud ağları üzerinden de sizlere arz edilebilmektedir. Bu noktada ihtiyacın niteliğine bağlı olarak, maliyetleri de dikkate alarak bir projelendirme yapıyor ve çözüme ulaşıyoruz. Bizimle şimdi iletişime geçerek veri yedeklemem ve depolama hizmetlerinde bambaşka bir standartla tanışabilirsiniz.